Islamas Lietuvoje

2016, October 26


Autorė: Neringa Rekašiūtė

„Islamas Lietuvoje“ – tai vis dar besitęsiantis fotografinis pasakojimas apie musulmonus, gyvenančius Lietuvoje. Projektas prasidėjo kaip totorių bendruomenės tyrinėjimas, tačiau labai greitai prasiplėtė ir apima musulmonus imigrantus, pabėgelius ir atsivertusius į Islamą lietuvius.

Inicijuoti tokią temą mane paskatino noras pačiai susidaryti nuomonę apie musulmonų bendruomene, nepasitikėti žiniasklaidos formuojamais stereotipais bei pažinti visuomenėje vykstančius procesus. Mane labai nustebino tai, kad lietuviai itin nedraugiškai nusiteikę musulmonų atžvilgiu – net 57% nenorėtų turėti savo kaimynystėje gyvenančių musulmonų. Negatyvus požiūris į Islamą išpažįstančius asmenis didėja – 2014 metais neigiamai prieš musulmonus nusiteikusių Lietuvos gyventojų buvo 42%, o 2015 – jau 73% (http://www.ces.lt/2016/01/2015-m-visuomenes-nuostatu-apklausos-rezultatai/)

Šis fotografinis projektas prasidėjo 2014 metais, o buvo pristatytas 2015 m. lapkričio 11d. Taip sutapo, kad po dviejų dienų įvyko kraupūs Paryžiaus įvykiai. Tačiau būtent tai man įrodė, kokia svarbi ši tema yra būtent dabar. Nuotraukose vaizduojami paprasti Lietuvoje gyvenantys asmenys, išpažįstantys Islamą. Jie visi be galo skirtingi – tai ir 17-metė lietuvė-libanietė, norinti tapti žmogaus teisių ambasadore, tai ir marokietis politikos mokslų studentas, prijaučiantis komunizmui, tai ir lietuvė go-go šokėja, atradusi Islamą emigracijoje, tai ir 85-erių metų senolė totorė, kuri švenčia ir islamiškas, ir krikščioniškas šventes.

Tags: , , , , ,