Mintys Apie Maidaną

2014, January 28

* www.latitude55.lt emblema ant nuotraukų uždėta autoriaus prašymu nuotraukų autorystės sumetimais.

Autorius: Artūras Morozovas

Kodėl fotožurnalistais nesvajoja tapti kiekvienas? Jokios monotonijos, netikėtos kelionės, pulsavimas gyvenimu bei intymūs prisilietimai prie istorijos. Svajonių darbas. Vieną dieną vaikštai po konfliktinės zonos pelenus, kitądien – tais pačiais batais mindai prabangų prezidentūros parketą.

Fotožurnalistai ginkluoti pačiu galingiausiu ginklu – fotoaparatu, kuris fiksuotom akimirkom suteikia viešumą. Šio proceso variklis – smalsumas.

Tačiau atvykus į tokias situacijas kaip protestai Ukrainoje, atsistojus prieš liepsnojančias barikadas, pasiduodi fotoaparatais ginkluotų, neperšaunamomis liemenėmis bei šalmais apsikarsčiusių, avių bandos jausmui. Adrenalinui užkėlus spaudimą, šabloniškai šaudai viską, kas juda ir dega aplinkui, stengdamasis išvengti pavojaus. Tarsi čia slypėtų pati visos Maidano revoliucijos esmė.

Jau už pusvalandžio internetinėj erdvėj randi dar tūkstančius tokių pačių ypatingų nuotraukų kaip ir tavojoje atminties kortelėje.

Žmonėms, besidomintiems revoliucijos įvykiais, lengviausiai pasiekiami šie tūkstančiai kadrų su ugnimis, protestuotojo praskelta galva ar neapykantą milicijai kurstančių pareigūnų veiksmais. Manipuliacijos realybės atsakomybė sunkiai jaučiama per adrenalino proveržį bei “laikus” facebooke.

Tačiau netikėtai grįžti į kambarį ir sutinki 12′a protestuotojų, atvykusių iš Lvovo. Keletos valandų horilkos gėrimas, kilkės ant batono, daugybė išgvildenamų temų, jų asmeniniai pasakojimai bei surasti atsakymai į klausimus, kodėl jie čia ir už ką kovoja. Prieš einant miegoti, bevalant dantis pro tualeto langą stebint brėkštantį dangų virš Maidano supranti, kad ką tik pavyko prisiliesti prie šios revoliucijos esmės krislelio.