Stebėjimas

2019, October 10


Autorius: Valentyn Odnoviun

Fotografinėje serijoje „Stebėjimas“ užfiksuotos buvusių KGB kalėjimų pasivaikščiojimo kiemelių ir kamerų durų stebėjimo akutės, per kurias kalėjimo prižiūrėtojai sekdavo kalinius Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Ukrainoje, Stasi kalejime Vokietijoje ir UB kalėjimuose Lenkijoje.

Pagrindinė valstybės saugumo agentūrų užduotis buvo šnipinėti gyventojus, kovoti prieš disidentus, įkalinti ar pašalinti „nepageidaujamus“ žmones. Jų kalėjimo celės ilgainiui patapo vietomis, kuriose buvo laikomi politiniai kaliniai ar kiti “nepageidaujami” žmonės už jų disidentišką veiklą prieš sistemą. Tokie patys metodai buvo naudojami tokiems pat tikslams įvairiuose rėžimuose, kurie buvo pagrįsti priespauda.

Laikui bėgant stebėjimas įgavo naujas formas, bet pagrindinė esmė išliko – tai visa apimanti visuomenės fizinė ir protinė kontrolė.

Šios serijos fotografijos yra ir dokumentinės, ir tuo pat metu subjektyvios. Jos atspindi tikruosius įvykius, objektus ir atsiminimus, bet taip pat veikia ir kaip vaizduotės platforma buvusiems įvykiams interpretuoti. „Abstrakčiojoje“ fotografijoje žiūrovas vaidina svarbų vaidmenį reaguodamas į ją ir taip kurdamas galutinį vaizdą. Šis darbas kvestionuoja mūsų sąntykį, ką mes matome ir ką mes suvokiame prieš pat susipažindinimą su darbu. Šios fotografijos pabrėžia ne tik žmogiškojo suvokimo ribas, tačiau ir poziciją, kur žmogiškų poelgių pasėkmės paliečia priežastis.

Man pačiam fotografija yra labiau erdvė atvira intepretacijai, negu reprezentuojantis objektas, todėl jos gali iššaukti jų perteikimo paradoksą mūsų suvokime. Jei mes, kaip stebėtojai, priimame šią sąvoką kaip išsilaisvinimą iš tvirtų ideologijų ir taip sukuriame pagrindą kažkam naujo – tai gali gerokai išplėsti mūsų suvokimą ir sukurti bei atverti naujus horizontus ir ribas per minčių sugebėjimą perimti mūsų realybės sąvoką.

Kaip menininką, mane domina detalės. Durų akutė yra detalė – ypatingai informatyvus objektas. Akutė, per kurią prižiūrėtojas žvelgė į žmones kalėjimo kameroje ar pasivaikščiojimo kieme. Tai vienas iš vizualių komunikacijos kanalų, kurie nustelbia asmenybę ir iškelia stebėjimo objektą. Priminimas apie kasdienį žmonių gyvenimą iš dviejų pusių.

Istoriniai šaltiniai mus įkvepia labiau nei mes galime suvokti. Jie savyje įkūnija tikrų įvykių žymes, objektus ir atsiminimus. Taip pat jie tarnauja kaip platformos šiems įvykiams, objektams ar atsiminimams iššaukti, tačiau interpretuotojiškesniu būdų. Jie yra mūsų aplinkos bei logikos dalis ir rezultatas, ką gauname kai juodu sudedame.

Už to slypi mano susidomėjimas, kaip mes suvokiame ir naudojame šią informaciją, kaip per praeities istoriją kuriame savo ateities matymą.

KGB buvo pagrindinė Sovietų sąjungos valstybės saugumo agentūra iki pat jos griūties 1991 metais.

Stasi buvo pagrindinė valstybės saugomo agentūra Rytų Vokietijoje (sovietinis blokas) iki pat Vokietijos apjungimo 1990 metais.

UB (Saugumo departamentas) apjungdavo baudžiamąsias ir specialiųjų slaptųjų pajėgų funkcijas 1944 – 1956 metais. Po de-stalinizacijos jos buvo pervadintos į SB (apsaugos tarnyba).

Tags: , , , , ,