Upė teka atgal

2016, January 13

Autorė: Berta Tilmantaitė

Filmą „The River Runs Back“ rasite čia.

Daugybę amžių Pekino gyventojai buvo priklausomi nuo Yongding upės, kuri neretai gasdindavo didžiuliais potvyniais. Tačiau laikui bėgant upė išdžiūvo ir pro miestą tekanti jos dalis virto nykia dulkių ir šiukšlių vaga. Tačiau Pekino valdžia nusprendė atgaivinti Yongding upę ir į atkūrimo projektą investuoja 17 milijardų juanių, bet ar šie pinigai yra protinga ir apgalvota investicija ar ekstravagantiškas lėšų švaistymas, dar labiau pakenksiantis aplinkai?

Upės transformacija buvo dramatiška. Iki pat šiol ji skambiai vadinama Motina upe, nes būtent prie jos įsikūrė Kinijos sostinė. Marco Polo ją kirto vienos iš savo kelionių metu. O imperatorius Kangxi bandė suvaldyti jos nuolat kintančią tėkmę ir negailestingus potvynius, pastatydamas krantines ir pakeisdamas pavadinimą į dabartinį: Yongding reiškia “amžinas stabilumas”.

Tačiau pastarojo šimtmečio rezervuarų, fabrikų ir elektrinių statybos palei upę visiškai ją išsekino. Sumažėjęs kritulių kiekis dar labiau prisidėjo prie upės išdžiūvimo ir ši tiesiog nustojo tekėti į Pietus nuo Mentougou rajono.

Upės rekonstrukcijos dizaineris Deng Zhouzhi, sukūręs dirbtinių upių sistemą Pekino Olimpiniam parkui 2008-aisiais, šįkart ėmėsi dar ambicingesnių idėjų įgyvendinimo. Šeši ežerai, sujungti kanalais, sudarys upės tėkmę, o vaga bus užpildyta kritulių ir išvalytų miesto nuotekų vandeniu. Pekinas yra viena sausiausių sostinių žemėje, čia vandens norma gyventojui yra gerokai žemiau rekomenduojamos. Todėl aplinkosaugininkai baiminasi, kad toks beprotiškas upės atkūrimo projektas tik dar labiau prisidės prie miesto vandens išteklių sekinimo.

 

Tags: , , , , , , , ,