Viktorijos laivų modelių klubas

2021, April 13


Autorius: Agnė Bekeraitytė
 

Vandens paviršiumi skrodžia nedideli laiveliai, o ant kranto išdidžiai surikiuoti stovi dar tuzinas įvairiausių laivų modelių. Šis vandens telkinys pietiniame Londone jau daugiau nei šimtmetį patraukia smalsių praeivių dėmesį. Tarp šių smalsuolių kartą atsiradau ir aš.

 
1844-aisiais britų architektas James Pennethorne suprojektavo ir įrengė pirmąjį vandens telkinį Viktorijos parke. Smagu, jog jis ir šiandien džiugina parko lankytojus. Tiesa, devynioliktame amžiuje, maudytis šioje, viešoje erdvėje, buvo leidžiama tik ankstyvą rytą. Tuo tarpu likusią dienos dalį vandeniu džiaugėsi kaiminystėje gyvenantys vaikai, norintys išbandyti namuose gamintus laivelius ar seni jūrininkai, kurie susirinkdavo čia pasirodyti savo senųjų laivų modelių. Taip po truputį formavosi tradicija, vėliau tapusi oficialiu laivų modelių klubu.
 
Dažnas praeivis čia stabteli stebėti vandenį skrodžiančių įspūdingų laivų modelių. Tuo tarpu mane labiausiai sudomino ne tos tikroviškos laivų kopijos, o tas būrelis vandenyje iki juosmens įbridusių ir šiuos modelius laidančių žmonių. Čia pat jie dalinasi ne tik labai įdomia veikla, bet ir gyva emocija. Pro kraštus besiverčiančiu entuziazmu, kaskart jų paleistam laivui išsiveržiant į priekį ar atlikus įmantresnį manevrą. Tądien užkalbinau ant kranto stovėjusį Keithą Reinoldą. Kaip vėliau paaiškėjo, vieną iš klubo senbuvių. Pasirodo, kad šiandien šiam klubui priklauso ne tik Keithas, kurį, dar vaiką, čia atsivesdavo tėtis, bet jau ir jo paties vaikai bei anūkai. Kokia graži šeimos tradicija, pagalvojau. Kažkas labai paprasto, bet kartu tokio ypatingo siejančio keturias Reymonldų šeimos kartas.
 
Oficiali klubo istorija prasidėjo 1904-aisiais. Tai istorija apie žmones besidalijančius susidomėjimu ir entuziazmu miniatiūrinei laivybai. Jau daugiau nei šimtą metų karta iš kartos sekmadienius leidžiančių Viktorijos parko viduryje. Klubas čia rengia ne tik įvairias lenktynes bei varžybas, bet ir socialinius susibūrimus. Dalyviai draugiškai dalijasi sukaupta patirtimi ir patarimais, kartu remontuoja ir konstruoja naujus laivų modelius. Kai kurie iš šių, iš tikrųjų yra tikrų laivų kopijos. Net nereikia sakyti kaip išdidžiai man pozavo šių laivų kapitonai. 
 
Kokie nuoširdūs ir tikri šie mano sutikti žmonės ir kaip paprastai bei šiltai jie leidžia sekmadienio popietes viename didžiausių pasaulio metropolių.
 
Viktorijos parkas, Londonas 2018

 

Tags: , , , , , , , , ,